Wykorzystanie podczerwieni w ogrzewaniu budynków

Wykorzystanie podczerwieni w ogrzewaniu budynków to metoda, która nadal jest stosunkowo mało znana w naszym kraju. A szkoda, ponieważ jest to technologia, która z pewnością zasługuje na uwagę.

Nie tylko ogrzewanie

Podczerwień znajduje szerokie zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach, wykorzystywana jest na przykład w medycynie. Zanim trafiła pod strzechy jako sposób na zapewnienie komfortowej temperatury w budynkach, była używana również w niektórych saunach, gdzie pozwalała na utrzymywanie bardzo wysokich temperatur.

Komfortowa temperatura

Grzejniki na podczerwień na pewno powinno zainteresować wszystkie osoby, którym zależy na komforcie. W pomieszczeniu, w którym działają panele infrared, wszystkie miejsca zostają ogrzane równomiernie. Ma to kilka zalet. W pokojach panuje bardziej korzystny mikroklimat, powietrze nie ulega nadmiernemu wysuszeniu, nie ma także cyrkulacji powietrza. Rozkład temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym podczerwienią jest bardziej korzystny – w każdym punkcie będą panować takie same warunki, niezależnie od odległości do źródła ciepła. Panele można zamontować w dowolnym miejscu, nawet na suficie. Na podłodze stosuje się tak zwane maty grzejne, które nadają się do wykorzystania pod wszystkimi rodzajami podłóg, także pod drewnem. W zasadzie w przypadku takiego ogrzewania niezbędna jest jedynie instalacja elektryczna, a montaż paneli jest przeprowadzany przez elektryka i zajmuje znacznie mniej czasu niż stworzenie tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania.