Odkąd ogrzewanie stało się bardzo poważnym wydatkiem

Odkąd ogrzewanie stało się bardzo poważnym wydatkiem, nieustannie szuka się nowych sposobów zapewnienia ciepła, które będą jednocześnie niezawodne i oszczędne. Ostatnio coraz bardziej rośnie zainteresowaniem panelami na podczerwień.

Infrapanele – sposób na oszczędność

Panele na podczerwień to bardzo ekonomiczny sposób na ogrzewanie pomieszczeń. Pod tym względem wypadają one korzystnie nie tylko na tle innych technologii ogrzewania elektrycznością, ale również bardziej tradycyjnych systemów, np. ogrzewania gazowego, które powszechnie uznawane jest za tanie. Dodatkowo jest to technologia korzystna dla środowiska i lepsza dla zdrowia.

Jak działają panele na podczerwień?

Zasada działania tych paneli opiera się na wykorzystaniu fal światła z obszaru poniżej czerwonego światła widzialnego. Nazwa infrared pochodzi od łacińskiego słowa infra, które oznacza poniżej. Promieniowanie generowane przez panele jest bardzo zbliżone do tego wytwarzanego przez słońce, jednocześnie jest pozbawione jego szkodliwych właściwości. Tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne podnosi temperaturę powietrza, podczerwień nagrzewa przedmioty. Daje to uczucie nieco wyższej temperatury niż ta faktycznie panująca w pokoju, jednocześnie stwarza wrażenie wysokiego komfortu cieplnego. Infrapanele to nowoczesne urządzenia, które nie wydają żadnych dźwięków w czasie pracy, a także dają duże możliwości programowania. Można je na przykład ustawić tak, żeby wyłączały się o wybranej porze dnia lub nocy, w zależności od potrzeb.